Sitodruk

Popularna i sprawdzona metoda nadruków

Sitodruk jest obecnie najczęściej spotykaną i najbardziej sprawdzoną techniką nadruków. Proces ten odbywa się przy użyciu maszyn manualnych lub automatów 8-kolorowych. Jakość i trwałość wydruku uzależniona jest od zastosowanych siatek i farb.

techniki nadruku - sitodruk

Głównym czynnikiem wpływającym na popularność sitodruku jest jego niska cena. Warto także dodać, że przy użyciu tej metody można również uzyskać m.in. druk zapachowy lub też świecący w ciemnościach. Technika sitodruku pozwala także na tworzenie nadruków zdjęciowych. Są one tworzone przy pomocy 4-kolorowej techniki CMYK.

Warto dodać, iż metoda sitodruku posiada długą tradycję. Za jej korzenie uznaje się tzw. malowanie szablonowe, które było już znane w starożytności w Chinach i Japonii. Za wynalazcę tej techniki uznaje się Yuzensai Miyasaki. W XVII wieku ozdabiał kimona przy pomocy sitodruku. Drugą kluczową postacią dla rozwoju tej techniki był żyjący w XIX wieku Zisukeo Hirose. Jest to twórca szblonu zwanego „katagami”.

W dzisiejszych czasach drukowanie techniką sitodruku odbywa się przy pomocy prostokątnej ramy na której napięta jest siatka z szablonem.

Oprócz wymienionych wyżej dwóch technik, istnieją jeszcze inne, mniej popularne np. flock i haft komputerowy. W porównaniu z sitodrukiem i haftem komputerowym są to jeszcze mało rozpowszechnione metody. Mimo to warto zapoznać się również i z nimi.