Flock

Ciekawa alternatywa dla tradycyjnych technik

Flock stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych technik nadruku m.in. sitodruku i transferu. Polega on bowiem na naniesieniu na powierzchnię strzyżyny tekstylnej. Jest to dosyć efektowne rozwiązanie, gdyż wzór naniesiony na koszulkę nie jest gładką powierzchnią, lecz pewnego rodzaju meszkiem.

flock - koszulka z wlasnym logo

Istnieje kilka rodzajów flockowania. Są to metody: mechaniczne(stosuje się je poprzez wibrację), pneumatyczne oraz elektrostatyczne, dokonywane w polu wysokiego napięcia. Dopuszczalne są również kombinacje między sobą wyżej wymienionych metod.

Flock jest doceniany przez konsumentów za walory estetyczne. Niemniej jednak warto wiedzieć, że ta metoda posiada także wiele zalet czysto praktycznych. Zalicza się do nich między innymi wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne i namakanie. Flock doceniany jest również za brak szkodliwości dla zdrowia oraz długotrwałość kolorów.

Technika ta znajduje zastosowanie nie tylko w przemyśle tekstylnym. Jest również wykorzystywana w przemyśle obuwniczym, samochodowym, budowlanym, meblowym oraz przy produkcji materiałów dekoracyjnych i zabawek.